Cumbrian Galoppen 2015

Lingmoor - 13th September 2015

 [Lakes-O Front Page]   [Cumbrian Galoppen]
 
          BROWN                        7.6km 390m
1st       Daniel Parker                BL           M50             81:46                99
2nd       Robert Browne                LOC          M21             82:55                98
3rd       Iain Smith-Ward              LOC          M45             85:44                97
4th       Chris Heppenstall            LOC          M35             86:35                96
5th       Ian Cumpstey                 JOK          M35             88:18
6th       John Embrey                  DEE          M55             88:24
7th       Jeff Goodwin                 WCOC         M50             90:31                95
8th       Karen Parker                 BL           W50            102:46                94
9th       Hannah Cleary-Hughes         LOC          W18            106:40                93
rtd       Noah Howlett                 LOC          M18
rtd       Iain Embrey                  OD           M21
rtd       Simon Hunter                 WCOC         M45
 
          BLUE                         6.1km 275m
1st       Daniel Spencer               WCOC         M16             57:05                99
2nd       Michael Billinghurst         WCOC         M55             61:09                98
3rd       Harry Scott                  LOC          M16             61:31                97
4th       Helen Ockenden               SROC         W18             63:24
5th       Richard Lecky-Thompson       LOC          M50             67:08                96
6th       Nick Howlett                 LOC          M45             67:13                95
7th       Gavin Smith                  SROC         M55             68:08
8th       Lucie Todhunter              SROC         W35             71:27
9th       Lizzie Adams                 LOC          W21             73:24                94
10th      Stuart Parker                WAROC        M50             73:28                93
11th      Andy Lewsley                 BL           M60             75:35                92
12th      Sam Yates                    LOC          M16             75:39                91
13th      Johanna Cleary               LOC          W50             76:37                90
14th      Emily Brown                  BL           W16             77:47                89
15th      Steven Breeze                WCOC         M40             78:13                88
16th      Lynne Thomas                 WCOC         W45             79:01                87
17th      Chris Emerson                WCOC         M60             80:49                86
18th      Graham Farley                LOC          M50             81:40                85
19th      Chris Pollitt                WCOC         M50             84:52                84
20th      Alexander O'Donovan          LOC          M16             85:58                83
21st      Stuart Allison               LOC          M16             86:19                82
22nd      Simon Filmore                LOC          M55             86:43                81
23rd      Mark Simmonds                LOC          M50             87:40                80
24th      Rachel Mercer                SELOC        W21             89:07
25th      Richard Wilson               LOC          M60             92:16                79
26th      Paul Johnson                 BL           M60             93:23                78
27th      Mattthew Cochrane            SROC         M60             93:40
28th      Duncan Conway                LOC          M45             95:25                77
29th      Lindsey Bayles               LOC          W50             96:48                76
30th      Tim Donovan                  LOC          M50             99:12                75
31st      David Hargreaves             SROC         M60            100:19
32nd      Peter Carter                 AIRE         M55            104:27
33rd      Stuart Graham                SOLWAY       M45            105:09
34th      Mike Cumpstey                BL           M65            105:38                74
35th      Richard Evans                BL           M60            108:25                73
36th      Anne Ockenden                SROC         W18            108:29
37th      Tom Barkas                   SROC         M65            114:03
38th      Paul Williams                LOC          M60            116:48                72
m7-11     Tim O'Donoghue               SOLWAY       M60             91:42
 
          GREEN                        4km 185m
1st       Alan Irving                  WCOC         M45             44:13                99
2nd       Heather Heppenstall          LOC          W21             49:30                98
3rd       Stella Lewsley               BL           W60             50:37                97
4th       Joe Goodwin                  WCOC         M16             51:10                96
5th       Kenneth Daly                 INT          M50             52:02
6th       Niamh Hunter                 WCOC         W16             53:24                95
7th       Martyn Roome                 SROC         M60             54:28
8th       Ben Breeze                   WCOC         M16             54:42                94
9th       Ian Teasdale                 WCOC         M55             55:48                93
10th      Keith Jones                  WAROC        M50             55:57                92
11th      David Palmer                 BOK          M65             58:58
12th      Catherine Bloom              LOC          W14             61:19                91
13th      Richard Towler               LOC          M65             62:14                90
14th      Megan Bartlett               LOC          W16             62:23                89
15th      Roger Jackson                WCOC         M65             64:10                88
16th      Daisy Fletcher-Cooney        LOC          W16             64:42                87
17th      Tony Duncan                  WCOC         M70             66:33                86
18th      Steve Kruger                 LOC          M55             67:18                85
19th      Anna Lister                  LOC          W16             67:24                84
20th      Kate Donovan                 LOC          W21             68:54                83
21st      Jill Smith                   EBOR         W60             69:41
22nd      Karen Slater                 IND          W45             69:47
23rd      Francis Smith-Ward           LOC          M14             71:18                82
24th      Vanessa Brierley             WCOC         W45             71:36                81
25th      Joyce Hemingway              WCOC         W50             71:38                80
26th      Karen Farley                 LOC          W50             72:52                79
27th      Anne Burbidge                WCOC         W50             73:19                78
28th      Jack Caine                   LOC          M16             73:20                77
29th      Ged Hagan                    WCOC         M55             73:27                76
30th      Gerry Garvey                 BL           M45             74:00                75
31st      Deborah Goodwin              WCOC         W50             74:10                74
32nd      Fiona Newby                  LOC          W16             75:14                73
33rd      John Pullin                  LOC          M65             75:51                72
34th      Judy Johnson                 BL           W60             76:07                71
35th      Rachel Osborn                WAROC        W40             76:59                70
36th      Anne Wilson                  LOC          W60             79:00                69
37th      Julia Laverack               WAROC        W50             79:15                68
38th      Joan Cumpstey                BL           W65             80:26                67
39th      Eilidh Miller                LOC          W12             82:49                66
40th      Louise Hagan                 WCOC         W21             83:06                65
41st      Dick Whitworth               BL           M75             83:39                64
42nd      William Dehany               CLOK         M60             86:28
43rd      Heather Ball                 LOC          W16             87:52                63
44th      Judith Filmore               LOC          W55             88:51                62
45th      Jo Stanley                   WAROC        W45             93:26                61
46th      Liz Davies                   AIRE         W60             93:33
47th      Philip Nichols               BL           M55             97:41                60
48th      Dave Walton                  LOC          M60            102:34                59
49th      Helen Livesey                LOC          W50            106:38                58
rtd       Steve Buckley                LOC          M65
rtd       John Bettinson               LOC          M75
m8-9 rtd  George Bradshaw              LOC          M16
 
          SHORT GREEN                  3km 135m
1st       Roger Thomas                 WCOC         M55             38:23                99
2nd       Catherine Wetherfield        WCOC         W50             46:15                98
3rd       Paul Davies                  WAROC        M50             51:03                97
4th       Rebecca Holland              IND          W40             51:30
5th       Lucie Kelly                  IND          W35             52:32
6th       Jan Clenaghan                SOLWAY       W65             53:28
7th       Joe Ligema                   LOC          M10             54:14                96
8th       James Kelly                  IND          M10             54:23
9th       Gill Browne                  LOC          W60             57:20                95
10th      Stan Johnston                LOC          M80             61:05                94
11th      Sally Rollo                  SOLWAY       W60             67:05
12th      Jane Yates                   BL           W45             71:58                93
13th      Louise Wilson                BL           W75             80:06                92
14th      Matt Ligema                  LOC          M10             83:16                91
15th      Eddie Kelly                  IND          M10             83:21
16th      Anita Evans                  BL           W60             92:37                90
17th      Helen O'Donoghue             SOLWAY       W50             95:53
18th      Angela Whitworth             BL           W70             99:09                89
19th      Richard Gibbs                MDOC         M65             99:26
rtd       Anne Jago                    LOC          W70
 
          LIGHT GREEN                  2.8km 140m
1st       Rosie Spencer                WCOC         W14             36:37                99
2nd       Henry Teasdale               WCOC         M12             37:47                98
3rd       Carys Thomas                 WCOC         W12             42:43                97
4th       Caitlin Irving               WCOC         W12             43:23                96
5th       Milo Williamson              LOC          M14             44:25                95
6th       Daniel Lister                LOC          M14             46:18                94
7th       Jessica Breeze               WCOC         W14             49:17                93
8th       Joseph Sunley                WCOC         M12             50:34                92
9th       Philip Shrimpton             LOC          M14             62:31                91
rtd       Anne Palmer                  BOK          W65
rtd       Jane Hunter                  WCOC         W45
 
          ORANGE                       2.9km 80m
1st       Merryn Stangroom             LOC          W12             23:40                99
2nd       Ellie Simmonds               LOC          W12             31:14                98
3rd       Tom Leech                    LOC          M14             31:46                97
4th       Sophie Evans                 LOC          W12             34:49                96
5th       Patrick Thomas               LOC          M14             36:40                95
6th       Luke Turner                  IND          M16             36:50
7th       Fenton Wilson                LOC          M14             36:59                94
8th       Patrick Christian            LOC          M12             38:09                93
9th       Verena Johnston              LOC          W80             43:20                92
10th      Jonty Goodwin                WCOC         M12             43:34                91
11th      Harry O'Donovan              LOC          M14             45:48                90
12th      Aurora Park                  LOC          W12             48:13                89
13th      Matthew Haddow               LOC          M14             51:40                88
14th      Helen Lecky-Thompson         LOC          W12             55:25                87
15th      Isla O'Donoghue              SOLWAY       W12             56:44
16th      Harry Angell                 LOC          M14             56:59                86
17th      Lucy Gibson                  LOC          W12             57:21                85
18th      Matthew Dawson               LOC          M14             63:52                84
19th      Hal Rastelli                 LOC          M14             66:04                83
20th      Lucy Davies                  WAROC        W13             81:54                82
21st      Chris Wilson                 IND          M10             93:05
m13       Kirsty Laverack              WAROC        W14             81:59
 
          YELLOW                       2.3km 45m
N/C       Fenton Wilson                LOC          M10             18:38
1st       Isabel Sunley                WCOC         W10             18:43                99
2nd       Wilfrid Teasdale             WCOC         M10             18:54                98
3rd       Joseph Connor                IND          M14             33:01
4th       Kate Slater                  IND          W12             33:59
5th       Anna Davies                  WAROC        W11             34:05                97
6th       Hazel Laverack               WAROC        W12             34:36                96
7th       Ben Thomas                   IND          M10             37:43
8th       Anne Wulff                   LOC          M12             41:02                95
9th       Reuben Connor                IND          M12             44:20
10th      Emma Slater                  IND          W10             45:39
11th      Ben Todhunter                SROC         M10             46:33
12th      Sue Fletcher                 LOC          W55             48:30                94
13th      Ellie Todhunter              SROC         W10             55:15
14th      Isaac Hunter                 WCOC         M10             58:59                93
15th      Isla Piercy                  IND          W10             59:09
 
          WHITE                        1.4km 5m
1st       Alice Thomas                 IND          W12             16:06
2nd       Ben Thomas                   IND          M10             16:21
3rd       Abigail Connor               IND          W10             23:09
4th       Peter Wilson                 IND          M10             23:31
5th       Rebecca O'Donovan            IND          W10             28:49